Home » , , , » Watch Of Parents and Children - 2008 Full Movies Online

Dvd streaming Of Parents and Children Film Online, and therefore on their own really should offer you an indication of how considerably peo...

Of Parents and Children Watch and Download Free Movie in HD Streaming

Dvd streaming Of Parents and Children Film Online, and therefore on their own really should offer you an indication of how considerably people like this film.

The motion picture runs for 107 minutes however it is not going to feel that way when the video is fast moving and there are far more than good enough subplots to maintain you connected. The director manages to maintain the story coherent, and you simply never get rid of a record of what is going on.

Storyline Of Parents and Children :


Komedie O rodičích a dětech chce navázat na nejlepší tradice české filmové komedie. Vtipné dialogy, výjimečné herecké výkony a humor spojující diváky napříč generacemi. Příběh filmu vychází ze zdánlivě banální situace. Syn (David Novotný) jde na procházku se svým otcem (Josef Somr)... Syn je zralý čtyřicátník a žije spokojeně se svou přítelkyní. Otci je přes sedmdesát. Je bývalý vědec-biolog. Klasický intelektuál v dobrém slova smyslu. Zdánlivě jediné, co tyto dva muže spojuje, je to, že se jdou jednou za měsíc společně projít Prahou. Nicméně jsou svázáni poutem čtyřiceti let společného života. V brilantně vedeném dialogu se před námi odkrývají dějiny dvacátého století a všechny absurdity s ním spojené. Odhalují se ta nejhlubší místa lidských vztahů. Odtajňují se staré resty, trápení a radosti. Na scéně se objeví Vnuk, o kterém Syn neměl přes dvacet let ani tušení. A některé chyby se opakují znovu a znovu.Movie Pictures


Of Parents and Children details :


  • Genre : Drama, Comedy, Romance, Foreign

  • Company : RWE

  • Release : 2008-03-06

  • Runtime : 107 minutes

  • Vote : count  • Of Parents and Children Clips :
    This movie is definite to provoke emotions within a single focus or other. Having a first-class director, superb writing, as well as all-star cast, Of Parents and Children can be a film that lives close to its build up. The synergy of their materials helps to make the movie higher in general, and that is certainly why This can be a concrete must-see motion picture.

    This film is loaded with action, suspense, drama, romance and a comedy. Of Parents and Children is the amount of motion picture which will require towards a roller-coaster of sensations utilizing its spectacular overall performance and remarkable visual effects.